Osokina Brīvības Festivāls Ukrainai

No 25. maija līdz 8. jūnijam Rīgā norisināsies jau trešais pianista Andreja Osokina Brīvības festivāls, kas šogad, reaģējot uz Krievijas militāro agresiju, veltīts Ukrainai. Izsludināti deviņi festivāla koncerti, kas norisināsies Melngalvju namā, Hanzas peronā, Klavieru salonā @152 un Anglikāņu baznīcā. Festivāls pulcēs dažādus Latvijā un pasaulē atzītus mūziķus un aktierus, kuru vidū ir Dita Lūriņa, Čulpana Hamatova, Ģirts Krūmiņš, Igo, Georgijs Osokins, Ralfs Eilands, Raimonds Tiguls, Žoržs Siksna, Marlēna Keine, Katrīna Dimanta, Roberto Meloni, Katrīna Gupalo, pats Andrejs Osokins, kā arī mūziķi un aktieri no Ukrainas, kuri Latvijā raduši patvērumu no kara šausmām. Visi festivāla laikā gūtie ieņēmumi no biļešu tirdzniecības sadarbībā ar “Biļešu paradīze” un fondu Ziedot.lv tiks ziedoti Ukrainas cilvēku atbalstam.

 

“Ir vairāk kā skaidrs, ka Krievijas militārais iebrukums un karadarbība Ukrainā mainīs pasauli – bet kā, tas ir atkarīgs no katra no mums. Šobrīd spēks ir ne tikai ieročiem, ne tikai valstu līderiem, bet arī jebkuram cilvēkam, kurš ar savu balsi – dzīvu vai virtuālu, ar savām darbībām, palīdzību, atbalstu un lēmumiem var ietekmēt notiekošo. Jau trešo mēnesi Ukraina un tās drosmīgie cilvēki nepadodas un cīnās par savas valsts un tautas eksistenci, visas Eiropas nākotni, ideāliem un brīvību, tāpēc arī mēs nedrīkstam zaudēt enerģiju savā palīdzībā un atbalstā Ukrainai,” stāsta festivāla idejas autors Andrejs Osokins. 

 

Pirmie divi koncerti notiks Klavieru salonā @152, kuru klausītāji iepazina iepriekšējos Osokina festivālos. Ļoti personiskā gaisotnē 25. maija vakarā izskanēs Andreja Osokina, Katrīnas Gupalo, Žorža Siksnas, Ģirta Krūmiņa, Roksanas Tarvides un Kaspara Bumbiša klavierdueta, kā arī ukraiņu aktrises Annas Nīmaieres uzstāšanās, kas krāšņi un virtuozi atklās programmu. Savukārt 27. maijā pianists Georgijs Osokins pirmo reizi viesosies sava brāļa festivālā ar solokoncertu, kurā būs dzirdama Volfganga Amadeja Mocarta, Friderika Šopēna, Toru Takemicu, Stīvena Hafa un Aleksandra Skrjabina mūzika.

 

28. maijā Melngalvju namā izskanēs Jaunā Rīgas teātra aktrises Čulpanas Hamatovas un Andreja Osokina īpaši šim festivālam radītā poētiskā izrāde, kurā ukraiņu komponista Valentīna Silvestrova, Friderika Šopēna un Volfganga Dārziņa mūzika savīsies ar Bulata Okudžavas, Aleksandra Galiča un Osipa Mandelštama dzeju. Izrādes laikā pirmatskaņojumu piedzīvos komponista Aivara Kalēja Ukrainai veltītais jaundarbs klavierēm “Vairs nekad!” 

 

Festivāla turpinājumā, 3. jūnijā, Katrīna Gupalo, Andrejs Osokins un Roberto Meloni Klavieru salonā @152 klausītājiem piedāvās temperamenta un siltuma caurstrāvotu koncertprogrammu ar neapolitāniešu, franču, spāņu un ukraiņu dziesmām, mūziku no kinofilmām, kā arī komponistu Džordža Geršvina un Kloda Debisī klaviermūziku.

 

4. jūnijā “Dvēseles koncertā” pirmo reizi pēc Anglikāņu baznīcas atjaunošanas to pieskandinās mecosoprāns Ieva Parša, pianiste Iveta Cālīte, soprāns Marlēna Keine, mūziķe Katrīna Gupalo, festivāla idejas autors Andrejs Osokins, ukraiņu mūziķi – bajāniste Irina Serotjuk, klarnetists Nazars Hižijs un pianists Arturs Ņikuļins, kā arī īpaši šim festivālam radītais “Brīvības stīgu kvartets”. Programmā latviešu tautas mūzika, Katrīnas Gupalo oriģinālkompozīcijas, Kristapa Pētersona un Emiļa Melngaiļa solodziesmas, kā arī ukraiņu komponistu Volodimira Zubitska un Miroslava Skorika skaņdarbi. 

 

5. jūnijā Anglikāņu baznīcā nakts koncertā skatītājiem būs iespēja piedzīvot vēl vienu īpaši šim festivālam radītu koncertprogrammu, kurā satiksies Igo un Katrīna Gupalo. Koncertā izskanēs gan dziesmas no cikla “Uguns” ar Jāņa Strazda mūziku un Igo vārdiem, gan citas kompozīcijas no Igo repertuāra, kā arī latviešu un ukraiņu tautas mūzika.

 

Festivāla kulminācija gaidāma tā noslēgumā, 8. jūnijā, kad Hanzas peronā uz vienas skatuves kopīgās performancēs satiksies latviešu un ukraiņu mūziķi un aktieri. Koncerta pirmajā daļā piedalīsies Dita Lūriņa, Raimonds Tiguls, Katrīna Gupalo, Andrejs Osokins un citi mākslinieki, savukārt otrajā daļā uzstāsies īpaši šim festivālam radīti latviešu un ukraiņu mūziķu dueti, trio un grupas, sniedzot iespēju jaunām un mākslinieciski aizraujošām sadarbībām, kas iespējams citos apstākļos nebūtu radušās. Ukraiņu mūziķu vidū būs dziedātāji Larisa Šelest, Anastasija Vasiļenko, Jevgeņija Nasonova, Viktorija Prituļaka, Anastasija Jacenko, Constantine, džeza pianists Edgars Vilcāns un citi, kuriem pievienosies Katrīna Dimanta, Ralfs Eilands, Fiņķis, Rihards Plešanovs, Gints Smukais, Rihards Lībietis, Miķelis Dobičins, vīru kopa “Vilki”, grupa “Sub Scriptum” un citi latviešu mākslinieki. Noslēgumā uzstāsies apvienība “Latvia for Ukraine” ar dziesmu “Resistance”.

 

Viens no festivāla lielākajiem sadarbības partneriem ir tirdzniecības centrs Spice, kas uzsver, ka mūsdienu pasaulē nav vietas karam un mums kopīgi jāatrod veids, kā sniegt atbalstu ne tikai cietušajiem, bet arī vienam otram.

 

“Šajos izaicinošajos laikos mēs iestājamies par mieru un brīvību. Par Ukrainas cilvēkiem. Tādēļ pateicamies Andreja Osokina Brīvības festivāla veidotājiem par iniciatīvu un priecājamies, ka varam būt daļā no šī notikuma. Festivāla apmeklētāji ne tikai palīdzēs Ukrainas iedzīvotājiem, bet ceram, ka, pateicoties  daudzpusīgajai programmai un talantīgajiem māksliniekiem, radīs tik ļoti nepieciešamo sirdsmieru,” stāsta tirdzniecības centra Spice un Spice Home vadītāja Iveta Priedīte.

 

Festivāla koncertus bez maksas būs iespēja apmeklēt arī šobrīd Latvijā dzīvojošajiem Ukrainas kara bēgļiem. Festivāla radošā komanda aicina pieteikties ielūgumiem, rakstot ukraiņu valodā uz e-pastu edgars_vilc@ukr.net.

 

Festivāla radošā komanda ir pateicīga visiem māksliniekiem un sadarbības partneriem, kuru sniegtās palīdzības dēļ ir iespēja visus festivāla laikā gūtos ieņēmumus no biļešu tirdzniecības ziedot Ukrainas atbalstam.

 

Ar festivāla programmu var iepazīties un biļetes uz visiem koncertiem var iegādāties visās “Biļešu paradīze” kasēs un internetā: https://www.bilesuparadize.lv/lv/custompage/3074. Biļešu iegādei uz festivāla koncertiem netiek piemērota interneta sistēmas lietošanas maksa.